Jak jsem byla u bylinkáře

Původně to měl být krátký článek, ale já prostě asi krátce psát neumím :)
Jestli vás to bude bavit, budu ráda a když ne, tak rychle utečte :)Už půl roku mi bylo špatně, měla jsem neustále teploty, lékaři si se mnou nevěděli rady a snažení o vytoužené miminko se měsíc co měsíc odkládalo, až se dám trochu do pořádku.

Moje tchýně mými problémy trpěla snad víc než já a snažíla se mi ze všech sil pomáhat. Po půl roce už to nevydržela a navrhla mi, jestli nechci navštívit nějakého bylinkáře. Sice jsem podobným věcem nikdy nevěřila, ale byla jsem už dostatečně zoufalá na to zkusit vše.

A tak se stalo, že jsem počátkem prosince se sevřeným žaludkem zvonila u dveří řadového domku, kde bydlel nám doporučený bylinkář. Uvítala mě jeho manželka a uvedla dál. Domek i předsíň na mě působily příjemně a já si oddechla, že jsem dobře zvolila. Že to nebude žádný šarlatán, ale obyčejný člověk, který mi doporučí užívání nějakých bylinek.
Paní mě vedla dál. Šly jsme po schodech dolů. S každým schodem však můj dobrý pocit odcházel dál a dál. Bylinkářova manželka mě usadila v suterénní místnosti a poprosila o chvíli strpení.
Rozhlédla jsem se okolo sebe. Vypadalo to tam jako v čarodějnickém doupěti. Tajuplné přítmí, všude okolo stály svíčky, kahany, kyvadélka a podobné nesmysly. Zmocnila se mě hrůza, kam že jsem to zase jednou vlezla. Od jakéhosi pochybného šarlatána přeci nemohu očekávat, že mi pomůže. V koutku duše jsem našla touhu zmizet dřív, než ten člověk přijde. Nakonec mi to přišlo hloupé a zůstala jsem sedět na místě. Řekla jsem si, že když už jsem se dostala do pro mě tak nezvyklého prostředí, že ho alespoň prozkoumám a budu z toho setkání mít legraci. Co jiného mi zbývalo.

Zpoza korálkového závěsu se vynořil šarlatán. Překvapivě působil docela mile a já byla vděčná, že alespoň nepřišel oděn do nějakého kouzelnického roucha.
Po uvítání nastalo trapné ticho. Přerušila jsem ho tím, že jsem ze sebe začala chrlit všechny své potíže. Ale ten člověk mým slovům nevěnoval vůbec žádnou pozornost! Jako by mě ani neposlouchal. Tím mě pořádně dopálil a postavil do ještě větší opozice vůči němu. Zmlkla jsem a on se mi nepříjemně zadíval do očí. Řekla jsem si: „Ha, hra na to, kdo se vydrží dívat tomu druhému déle do očí“. Umínila jsem si, že tuhle hru vyhraju. Zírali jsme upřeně na sebe a mě se zdálo, že to nemá konce. Vtom šarlatán svůj pohled ukončil. Sláva, jeden by neřek, jak může člověka taková hloupost vyčerpat. Ale to hlavní bylo, že jsem vydržela. Do pomyslné tabulky jsem si zapsala skóre já: šarlatán 1:0.

Tu uchopil jedno z kyvadélek, rozhoupal ho a sám se rozkýval ve stejném rytmu a tiše mručel. Bylo mi to směšné a před hlasitým smíchem mě včas zachránilo, že jsem pomyslela na to, kolik mě tohle jeho šaškování bude asi stát peněz.
Konečně vyměnil to legrační mručení za artikulovanou mluvu. Ukázalo se, že jsem se ale jen marně těšila, že se konečně dozvím něco konstruktivního. Začal mi vyprávět o mých minulých životech. Vesměs jsem v nich prý byla mužem a bojovala s medvědy, jednoho jsem si dokonce i ochočila. Když už mi vyprávěl můj třetí minulý život, v němž jsem opět bojovala s lítým medvědem, v duchu jsem zvedala oči v sloup a říkala si, že vzhledem ke svým bohatým zkušenostem z minulých životů bych asi měla změnit zaměstnání a přihlásit se do Zoo přinejmenším na místo šéfky všech ošetřovatelů medvědů.
Snažila jsem se mu dát najevo, že na minulé životy nevěřím a že se nenechám krmit takovými hloupostmi. A „zapsala“ jsem si: já : šarlatán 2:0
Po mém odmítavém postoji se vrhl na popis mého současného života. Říkala jsem si, že má, chlapec, odvahu. O mých minulých životech mi mohl nakukat cokoliv, ale současnost bych přeci jen měla znát lépe já než on. Začal mi líčit, že mám despotického manžela, který mě tak trochu trápí. Kupodivu se v názoru na Martina shodl s jeho příbuznými. Ti o něm tvrdí, že je despota, ale vůči mě se tak zatím nikdy neprojevoval. Ušklíbla jsem se a řekla šarlatánovi, že se plete, protože můj manžel je naopak velmi hodný a rychle jsem si připsala : já : šarlatán 3 : 0
Poté prohlásil, že mám špatné zkušenosti se svou matkou a že se s ní teď nestýkám. Tentokrát se strefil do černého. Jak to jen mohl vedět? Nikdo mu to říct nemohl...hm, asi náhoda. Jen nerada jsem mu započítala bod. Skóre tedy bylo já : šarlatán 3 : 1

Konečně narazil na téma zdraví. Začal mi popisovat moje obtíže. Jeho výčet byl přesný. Zřejmě na počátku našeho setkání pouze předstíral, že mě neposlouchá, aby mohl později zamachrovat. Pche, to by svedl každý.
Zaujalo mě, až když řekl, že mám drobný problém s jednou chlopní, ale že je tak zanedbatelný, že to není třeba nijak řešit. Teprve teď se mi vybavilo, že před 3 lety jsem byla odeslána na kardiologii, kde mi doktorka o mé chlopni řekla totéž, co přede mnou sedící bylinkář. Protože se jednalo o prkotinu, úplně jsem to vypustila z hlavy a nikde jsem tento problém neuváděla. Strnula jsem a nechápavě zírala na bylinkáře. Jak na to mohl přijít? Teď už jsem mu připsala body dokonce ochotně. Já : bylinkář tedy 3 : 2.

Konečně jsme se dopracovali k tomu, co jsem celou tu dobu očekávala. Dostala jsem seznam různých bylin a návod, jak často je užívat. Naše sezení jsem tím považovala z ukončené. Ne tak bylinkář. Zapálil jeden z kahanů a máchal nad ním rukama. Říkala jsem si, proč si chce zase zkazit skvělý dojem, který na mě udělal svým přesným odhadem mých neduhů. Jeho odhalení byla až zarážející a budila ve mě téměř obdiv. A teď zase všechno zkazí nějakým směšným šarlatánstvím. Po určité době mě vzal za ruce se slovy, že mi bude předávat energii. Z jeho rukou se do mých linulo příjemné teplo. Ale také jsem to nepovažovala za nějak úžasný výkon. Byla jsem z pobytu v té jeho kobce pořádně vymrzlá a on měl nahřáté ruce od kahanu. Připadalo mi, že už by to mohlo stačit, to nečinné sezení mě už přestávalo bavit.
Byla jsem ráda, když sezení ukončil. Na rozloučenou mi připomněl, že jím doporučené bylinky mám užívat minimálně půl roku, aby opravdu pomohly. Ubezpečila jsem ho, že jeho rady hodlám přesně dodržet, což jsem také měla v plánu. On mi ale drze odvětil, že ví, že za měsíc přestanu a to že prostě k vyléčení nestačí. Řekla jsem mu, že se mýlí, že léčbu opravdu hodlám dodržet a s tím jsme se rozloučili.
Zase mě jednou pěkně popíchl. Jak mohl pochybovat o mé pevné vůli léčbu dodržet. Umanula jsem si, že i kdyby se dělo kdovíco, budu pít bylinkové čaje celý půlrok už jen proto, abych sobě i jemu dokázala, že se mýlil.

Vyšla jsem z domu na ulici a zamířila k autobusové zastávce. A cestou jsem si všimla něčeho zvláštního. Šla jsem rychle jako už dlouho ne, cítila jsem se plná sil a úplně zmizel onen pocit, že každou chvíli omdlím, který mě pronásledoval už tak dlouho na každém kroku. Doma jsem zjistila, že po půl roce poprvé nemám teplotu. Uznale jsem změnila skóre na : já : bylinkář 3:100.

Dva týdny po této prapodivné návštěvě jsem otěhotněla a za další dva týdny jsem tuto radostnou událost zjistila. Hned jsem si na internetu vyhledala, že užívání některých bylinek může nepříznivě ovlivňovat dělohu a okamžitě jsem s pitím léčivých čajů přestala. Bylo tomu téměř na den přesně měsíc po rozhovoru s bylinkářem.

Ačkoliv jsem nikdy nevěřila ve schopnosti bylinkářů, natož převídačů budoucnosti, tomuto člověku nemůžu upřít jisté nadání a ocenit, jak dokázal vylepšit můj zdravotní stav, přestože jsem mu v tom svým postojem tvrdě bránila. Nezbývá mi než dodat: já : bylinkář 3:1000 :)

20.08.2008 14:55:20 | Autor: Lada | stálý odkaz

Komentáře

4 komentářů:
 • 20.08. 19:11, Petule

  Laduško, moc hezky napsané :-) Tyto "šarlatánské" obory sice nejsou mým "šálkem kávy", ale díky tobě jim připisuju do pomyslného skóre bod :-)

 • 20.08. 21:02, Andy

  Laduš, moc hezky sepsané a moc zajímavá zkušenost.

 • 20.08. 22:17, Mon

  Ladi, pusobivy clanek a ocenuju tvuj literarni talent. Zdvizeny palec.

 • 26.08. 15:05, Lena

  Ladus, moc hezky sepsane, opravdu jsem se vyborne pobavila a ackoli na "tyhle" schopnosti taky neverim, pripisuju pomyslny pul bod :-)


přidat komentář
<< na úvod

Profil

Jméno: Zářijovky 2007
 poslat vzkaz autorovi

Aktuální články

Dovolená aneb houbové ...
Anežka na návštěvě u k...
Anežčina první dovolen...
Seznam
Anežka cvičí
Anežka a vanička
Zdravíme a pozdravujem...
Dítě - Návod k použití
Anežčin multifunkční d...
Naše pohádka
Receptíky na omáčky
Anežčiny první narozen...

Rubriky

Všechny rubriky
Šikovný věcičky
Básničky, písničky ... pro naše dětičky
Papání
Vozítka a jejich příslušenství
Jen tak ...
Den D .. jak jsme přišli na svět
videa našich pokládků... aneb jak nám rostou a co už umí :o)
metříky
číslíčka aneb naše tabulka
Naše rodinky
Rychlorecepty alá MON
jak se na nás čekalo aneb jak mamky těhotnily
přehled psychomotorického vývoje
koutek jedny dietařky
dětské koutečky... neboli aby si i mamky mohly vorazit :)
Pro volnou chvíli a zábavu

Odkazy

naše domovina
všechno možné i nemožné o kojení
jak na sluníčko
jak na sluníčko s paraplíčkem napr...
ráj nejen pro dětičky, ale hlavně pro maminky
další ráj...
mimibazar
naše prní album - před těhu, pupíky a novopečené miminka
album, které nás vypeklo nejvíc :o(
jaké bude počasí?
Žiju BIO
Závadné výrobky 1
Závadné výrobky 2
Energetická kalkulačka pro dietářky
Kalorická tabulka pro dietářky
Zpěvník
Recepty pro kojence
Výživa dětí

Archiv


Fotoalbum


RSS

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se